ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 28-ին հանդիպել է Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի (խորհրդարանի) նախագահ Տալանտ Մամիտովին:
Կողմերը քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում փոխգործակցության հեռանկարները՝ արձանագրելով խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների պատվիրակությունների կառուցողական համագործակցությունն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ խորհրդարանական հարթակներում:
Ղրղզ գործընկերը հիշեցրել է 1994թ. Բիշքեկում ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի հրադադարի վերաբերյալ արձանագրությունը՝ փաստելով, որ վատ խաղաղությունը նախընտրելի է յուրաքանչյուր պատերազմից: Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման հարցերին՝ երկուստեք կարեւորվել է խաղաղության օրակարգի սատարումը:
Ի թիվս քննարկումների լայն շրջանակի՝ մտքեր են փոխանակվել նաեւ ապակենտրոնացված համագործակցության շուրջ: Այս համատեքստում առանձնացվել են երկրորդ քաղաքներ Գյումրիի եւ Օշի, ինչպես նաեւ Շիրակի եւ Օշի համապատասխան համալսարանների միջեւ փոխանակման առաջիկա ծրագրերը:

On March 28, the RA NA President Alen Simonyan met with the Speaker of Jogorku Kenesh (Parliament) of the Kyrgyz Republic Talant Mamytov .
The sides discussed the perspectives of cooperation within the framework of the IPA CIS, recording the necessity of the parliamentary diplomacy and the active cooperation of the Friendship Groups.
The RA NA President highlighted the constructive cooperation of the delegations of the two countries in the CIS Inter-Parliamentary Assembly on other parliamentary platforms.
The Kyrgyz counterpart reminded about the protocol on the ceasefire of the Nagorno Karabakh signed in Bishkek in 1994, documenting that the bad peace is preferable from any war. Touching upon the issues of the establishment and peace of the region, both sides emphasized the support of the peace agenda.
Ideas were exchanged also over the decentralized cooperation among wide circle of discussions, In this context the upcoming exchange programmes between the two second cities Gyumri and Osh, as well, as Shirak and Osh relevant universities were singled out.