ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 28-ին հանդիպել է Ղրղզստանի Հանրապետության Ժոգորկու Քենեշի (խորհրդարանի) նախագահ Տալանտ Մամիտովին:
Կողմերը քննարկել են ԱՊՀ ՄԽՎ շրջանակներում փոխգործակցության հեռանկարները՝ արձանագրելով խորհրդարանական դիվանագիտության եւ բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների պատվիրակությունների կառուցողական համագործակցությունն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ խորհրդարանական հարթակներում:
Ղրղզ գործընկերը հիշեցրել է 1994թ. Բիշքեկում ստորագրված Լեռնային Ղարաբաղի հրադադարի վերաբերյալ արձանագրությունը՝ փաստելով, որ վատ խաղաղությունը նախընտրելի է յուրաքանչյուր պատերազմից: Անդրադառնալով տարածաշրջանի անվտանգության եւ խաղաղության հաստատման հարցերին՝ երկուստեք կարեւորվել է խաղաղության օրակարգի սատարումը:
Ի թիվս քննարկումների լայն շրջանակի՝ մտքեր են փոխանակվել նաեւ ապակենտրոնացված համագործակցության շուրջ: Այս համատեքստում առանձնացվել են երկրորդ քաղաքներ Գյումրիի եւ Օշի, ինչպես նաեւ Շիրակի եւ Օշի համապատասխան համալսարանների միջեւ փոխանակման առաջիկա ծրագրերը:

28 марта Председатель НС А.Симонян встретился с Председателем Цогорки Кенеша (парламента) Кыргызской Республики Т.Мамитовым.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в рамках МПА СНГ, отметив необходимость активного взаимодействия в парламентской дипломатии и группах дружбы.
Председатель НС особо выделил конструктивное сотрудничество делегаций двух стран в МПА СНГ, ПА ОДКБ и других парламентских площадках.
Кыргызский коллега упомянул подписанный в 1994 г. Бишкекский протокол о перемирии в Нагорном Карабахе, заметив, что “худой мир предпочтительнее любой войны”. Касаясь вопросов безопасности и установления мира в регионе, обе стороны подчеркнули важность поддержки мирной повестки.
Помимо широкого круга обсуждений состоялся также обмен мнениями по децентрализованному сотрудничеству. В этом контексте выделены предстоящие обменные программы между вторыми городами стран – Гюмри   и Ошем, а также соответственно между Ширакским и Ошским университетами.